درباره DNS

درباره DNS

چاپ طلا : هر وب سایت در اینترنت دارای یک آی پی آدرس (IP Address) می باشد و امکان اتصال به اطلاعات وب سایت ها تنها از طریق آی پی آن سرور امکان پذیر است اما از آنجا که به یاد داشتن IP آدرس هر سایت کار مشکلی است نام دامین به شما کمک می کند تا شما امکان اتصال به آی پی سایت مربوطه را به راحت ترین شکل ممکن داشته باشید.

dns

درباره دی ان اس

علاوه بر این برای هر دامنه اطلاعات دی ان اس نگهداری‌ می‌شود بدین صورت که برای هر دامین حداقل یک D.N.S server تعریف‌می‌شود که اطلاعات مربوط به دامنه در آنسرور ذخیره‌شده.

هر زمان که DNS بخواهد نام دامین‌ ر‌ا به IP تبدیل‌کند باید اطلاعات مربوط به دامنه را از D.N.S Server هایی‌که برای دامنه تعریف‌شده‌است درخواست‌نماید. اطلاعات مربوط بهDNSServer‌ های‌مربوط به‌هر دامنه‌در کنترل پنل اصلی دامنه وجود‌دارد که‌در اختیار صاحب دامنه می‌باشد.

NS: این نوع رکورد مشخص کننده نام DNS Server دامنه می باشد. هر دامنه باید حداقل یک رکورد از این نوع را دارا باشد ولی حداکثر برای آن نداریم. ولی باید توجه داشت که در این سرورها حتما سرویس DNS فعال شده و تمامی رکوردها در همه آنها موجود باشد.اگر همه را بصورت Master تعریف کرده ایم باید در تمامی آنها تمامی رکوردها را بطورت دستی تعریف کنیم و اگر یکی Master و بقیه Slave هستند فقط باید در Master همه رکوردها را تعریف کرده باشیم. نکته مهم اینکه الزامی برای بودن این سرور در همین دامنه نمی‌باشد.

SOA : مشخص کننده شماره سریال zone ، نام DNS Server اصلی،ایمیل مسئول و زمانهای بازیابی، انقضاء و…. می‌باشد.نکته اول که باید به آن اشاره نمود اینکه شماره سریال باید یکتا باشد و نکته دوم اینکه برای انتخاب زمانها باید دقت نمود زیرا اگر زمانها را بیش از حد کم درنظر بگیریم ترافیک و پروسس سرور بالا خواهد رفت و سرور کارایی لازم را از دست خواهد داد و اگر این زمانهارا بیش از حد بالا انتخاب نمائیم در زمانیکه بنا بر نیاز در رکوردی تغییر ایجاد می‌دهیم تا اعمال آن مخصوصا زمانیکه در شبکه اینترنت باشد مدت زیادی طول خواهد کشید که بعضا برای رفع مشکل مجبور به تعریف نامی جدید بجای تغییر آدرس نام قبلی می‌شویم.

A: مشخص کننده IP مربوط به هر نام می‌باشد.باید توجه داشت که اگر برای این دامنه از DNS Server و Mail Server در همین دامنه استفاده می‌گردد باید حتما به ازاء هرکدام یک رکورد از این نوع نیز موجود باشد.

AAAA: همانند A بوده با این تفاوت که در این گزینه از IP ورژن ۶ استفاده می‌شود.

CNAME: این رکورد نام مشخص شده را به نامی دیگر تبدیل می‌نماید و در واقع مانند Shortcut می‌باشد.

MX: مشخص کننده نام Email Server است. در تعریف این رکورد باید یک عدد که معرف اولویت می‌باشد نیز وارد نمود.مقدار پیشفرض این رکورد ۱۰ می‌باشد و بندرت عددی کمترازآن استفاده می‌شود. این عدد در دامنه‌هایی با مقادیر متفاوت استفاده دارد که دارای چند Email Server باشند و مشخص می‌کند برای ارسال پست الکترونیک سرور مبدا به چه ترتیبی برای ارتباط با سرور شما تلاش نماید هرچه عدد اولویت بالاتر انتخاب شود سرور مورد نظر در اولویت پایینتری جهت دریافت ایمیل می‌باشد.

PTR: این رکورد عکس رکورد Aمی‌باشد یعنی برای تبدیل IPبه اسم از این رکورد استفاده می شود.

نکته مورد توجه اینکه رکوردهای SOA و NS باید در هر دو دسته Forward و Revers تعریف گردد و رکورد PTR مخصوص دسته Revers و بقیه رکوردها مختص دسته Forward می‌باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چاپ طلا | طلا چاپ | Chape tala