هر آنچه درباره 5G می دانیم

هر آنچه درباره 5G می دانیم

 

چاپ طلا : “اینترنت 5G” یکی از مهمترین فناوری های روز دنیاست که بسیاری از کاربران علاقه‌مند به اینترنت؛ در انتظار ورود آن به دنیای دیجیتال هستند.

5g

بدون شک در سالهای آتی، اینترنت تاثیرات شگرفی بر زندگی انسان خواهد داشت. به تازگی شبکه های 3G و 4G مهمان تلفن های همراه ما بودند اما در سال های آینده نسل جدیدی از شبکه های اینترنت را تجربه خواهیم کرد که بسیار لذت بخش خواهد بود.

 

نسل پنجم چیست؟

ابتدا بگوییم این “G” در ۲G,3G,4G نشانه چیست؟ کلمه “G” مخفف “generation” به معنای نسل است پس بیاییم با ویژگی‌های نسل‌های قبلی بیشتر آشنا شویم.

5g

همان‌طور که پیشرفت نسل‌ها را مشاهده می‌کنید متوجه می‌شویم که نسل پنجم، نسل ارتباطات بی‌سیم است.

استاندارد‌های لازم برای نسل پنجم هنوز تغریف نشده ولی به گفته بیل اسمیت مدیر شرکت AT&T، ممکن است نسل بعدی در سال ۲۰۱۸ اعمال شبکه شود و توسط بخش تنظیم اتحادیه بین المللی مخابرات در سال ۲۰۱۹ استانداردهایش تدوین شود. استاندارد‌هایی که موجب می‌شود سرعت ۵G محدود به چند مگابایت باشد و یا شاید هم چند گیگابایت! با این حال معلوم است این استانداردها همان‌طور که گفتیم بر اساس نیاز مردم بوده و کسی که گرسنه است را با آب نمی‌توان سیر کرد، پس به احتمال زیاد نسل بعدی یک نسل کامل خواهد بود.

۵G‌ مانند گرگی خواهد بود که سریع‌تر، دقیق‌تر و قدرتمند‌تر از ۴G است.

 

سرعت این نسل در چه حدی خواهد بود؟!

نسل پنجم پتانسیل آن را دارد که ۴۰ برابر سریع‌تر از نسل چهارم باشد (یعنی سرعت کافی برای دیدن آنلاین یک فیلم ۸K) و می‌تواند یک فیلم ۲ ساعته ۳D را در ۶ ثانیه دریافت کند! (در نسل چهارم ۶ دقیقه طول می‌کشد)

 

متاسفانه بین فضای آزمابشگاه و واقعیت تفاوت زیادی وجود دارد، مثلا از عوامل مقاوت کننده سیگنال در آنجا خبری نیست ولی در واقعیت پر از سیگنال‌های گوناگون است که اگر ما آن‌ها را می‌دیدیم احتمالا فضا مانند هوای مه آلود می‌شد. پس سرعت در واقعیت بسیار کم‌تر از آن است که وعده داده شده.

5g

۵G چگونه کار می‌کند؟!

بسیاری از آزمایشگاه‌های نسل پنجم دارای فرکانس فوق العاده بالایی هستند. فرکانسی حدود ۷۳,۰۰۰ مگاهرتز! یعنی حدود صد برابر فرکانس تلفن‌های امروزی (۷۰۰ تا ۳,۵۰۰ مگاهرتز). با سیگنال‌های با فرکانس بالا می‌توان سرعت بیشتری را منتقل کرد اما این نوع سیگنالیک مشکل بزرگ دارد و آن این است که در فواصل کوتاه کار می‌کند و نمی‌تواند به راحتی از دیوار عبور کند. این بدان معناست که شما در زیر سقف اتاق ممکن است به نسل پنجم دسترسی نداشته باشید! همچنین شرکت‌ها برای میزبانی آن با مشکل مواجه هستند. بنابراین می‌شود گفت نسل پنجم کامل کننده نسل چهارم است، همان‌گونه که نسل سوم با ورود نسل چهارم منقرض نشد پس نسل چهارم را ‌می‌توان هنوز در جاده‌ها استفاده کرد و از سرعت نسل پنجم در مناطق شلوغ و ساختمان‌ها لذت برد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چاپ طلا | طلا چاپ | Chape tala